Léto je tu, školy a školky se uzavřely a děti si užívají prázdnin plnými doušky. Pokud ale netráví čas na táborech nebo u babiček, je na vás, abyste jim vymysleli zábavu.
V parném počasí je ideální vyrazit k vodě, kde si děti užijí blbnutí do sytosti. Ale ve vodě nemohou být nonstop a na břehu je taaaaková nuda! My naštěstí víme, co se dá podnikat i na suchu a zapojit se mohou malí prckové i vaši puberťáci.
Zaměstnat mozek i tělo je nejlepší. Dlouho jsme přemýšleli nad tím, co by naše děti mohly dělat, když je zrovna chvíle, kdy je na břehu omrzí koukat kolem sebe a začnou vymýšlet lotroviny. Až jsme na to přišli a s nápady se rádi podělíme.
Plnění úkolů
Je jedno, jestli máte jen jednoho potomka nebo jich kolem vás běhá deset. Svolejte všechny do houfu a vymyslete jim jednoduchý úkol. U nás frčí třeba:
- „Najdi v trávě tři různé listy, přines je sem a řekni básničku o květinách“
- „Oběhni třikrát deku, udělej dva dřepy a vyjmenuj pět zvířátek co žije v lese“
- „Najdi čtyři kamínky, každý jinak velký a řekni tři svá nejoblíbenější jídla.“
- „Doběhni ke stromu, udělej tam deset výskoků, přiběhni zpátky a vyjmenuj pět pohádek.“
Výčet úkolů je v podstatě nekonečný, záleží na vaší fantazii a na místě, kde se zrovna nacházíte. Nechte všechny děti, ať úkol splní a samozřejmě pochvalte i kdyby se jim splnit nepovedlo.
Výroba lodiček
To je prostě klasika, která se neomrzí. Udělejte závody v plachtění, postavte u břehu lodičkám doky, opravny a domeček pro rybáře,
- Stačí, když najdete kousek kůry, uděláte do ní díru na klacík jako stožár a z listu vyrobíte plachtu.
- Nebo spojíte gumičkou či provázkem pár klacíků jako vor.
- Ti šikovnější mohou lodičku poskládat z papíru, ale ta moc dlouho nevydrží. A přiznejme si – kdo ví, jak se skládá lodička z papíru?
- Větším dětem můžete svěřit kapesní nůž a větší klacek nebo kůru a ať se snaží. Vlastní výrobek je přeci ten nejcennější.
- Anebo se připravte předem a lodičky si vyrobte už doma z polystyrenu – budou krásně plavat a jen tak se nepotopí.
Nakresli, co vidíš
Podpořte dětskou kreativitu a pozorovací schopnosti. Třeba budete sami překvapeni, co děti vidí a vám uniká.
- Vyrobte dětem předkreslené kartičky ve velikosti A5, které se vám pohodlně vejdou do batohu, kabelky i plážové tašky.
- Na kartičky nakreslete obrysy rybníku, řeky, bazénu nebo mořské pláže (podle toho, kam k vodě míříte).
- Nechte děti, ať samy dokreslí, co kolem sebe uvidí.
Podobné kartičky můžete připravit i na výlet do lesa, do města, k nějaké pamětihodnosti atd. Nebo můžete nechat děti volně malovat to, co vidí kolem sebe. Obrázky si pak můžete doma vystavit a budete mít pěknou vzpomínku na prázdniny.
Nasbírej co nejvíce
Soutěží vaše děti rády? Pak budou tuto hru milovat.
- Zvolte písmeno, například „K“.
- Dejte dětem časový limit. Menším dětem klidně 5 minut, těm větším můžete připravit adrenalin v podobě dvouminutového limitu.
- Děti budou mít za úkol najít a donést co nejvíce věcí začínajících tímto písmenem. Podmínkou je, aby nevzaly nic z cizích plážových dek (to by byl průšvih), z vašich věcí vybírat mohou. V našem případě by děti mohly najít klacík, kamen, kruh do vody, kelímek, květinu, knihu, křížovky, kyblík na písek atd..
Deskovky
Klasiku jako Člověče nezlob se nebo Dostihy a sázky rozšiřte o originální deskové hry pro děti.
- Pro holčičky přibalte k vodě napínavou hru Princezna a drak.
- Kluky bude zajímat deskovka Grand Prix, kde budou soutěžit o první místo.
- Společně si pak zahrajte hru Písmenka. U ní se zapotíte určitě i vy.
- Nebo zkuste rovnou všechny hry najednou. S balíčkem her bude o zábavu postaráno.
Co se změnilo
Určitě jste tuto hru už někdy hráli jako malí. Naučte ji i své děti.
- Na zem vyskládejte několik předmětů, které máte s sebou nebo které najdete v okolí. Podle toho, jak máte staré děti zvolte počet předmětů. Malým capartům stačí tři nebo čtyři věci, větším pacholkům klidně vyskládejte deset i více předmětů.
- Nechte děti předměty prohlédnout a pak je požádejte, ať se otočí a nedívají se.
- Jeden, dva nebo tři předměty odstraňte.
- Až se děti otočí zpět, musí poznat, které předměty zmizely.
Jako extra variantu můžete předměty nejen odebírat, ale také přidávat. A pokud chcete hardcore úkol, předměty neodebírejte a nepřidávejte, ale jen na nich něco změňte. Poznají děti, že jste například přeřídili hodinky, že je z kelímku se šťávou upito, že jste otevřeli knihu na jiné stránce, než byla původně nebo že z řetízku zmizel přívěsek?
Vidíte, jak je snadné zabavit děti? I chvíle na suchu mohou být super a užijete si je všichni společně. Napište nám na email zuzka@nezlobim.cz nebo na Facebook, které hry u vody jsou oblíbené u vašich dětí? Rádi se inspirujeme.